Still shaking, nothing reconciled...

Mládí v hajzlu

21. listopadu 2010 v 16:53 | Jane |  Literatúra
Mládí v hajzlu. Kniha s příznačným názvem, která je jednou z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla.


Mládí v hajzlu 1
(Tedy, ono je těch knih vlastně šest...)

Středa, 19. července
Jmenuju se Nick. Až budu jednou velkej a stanu se gangsterem, budu možná spíš známej pod jménem Nick Píchač. Našim to asi způsobí jistý rozpaky, ale když už dostaneš od svýho kmotra mafiánskou přezdívku, moc se nevyptáváš proč.

Mládí v hajzlu byla původně trilogie. Tři díly deníku něšťastného sexuchtivého puberťáka Nicka Twispa. (Na příběhu je to dost vidět. Díl čtvrtý a pátý už po obsahové i zábavné stránce dost pokulhává, ale pořád je to dost vtipné. A šestý díl, ten už je naprosto o ničem. Dobře, je vtipný, ale nemá už to moc společného. Četla jsem ho teprve nedávno, a byla jsem pak zklamaná. Víte, když si čtete knížku, která je napsaná jako deník, ta osoba - zde tedy Nick - samozřejmě neví všechno. A tak si leccos domýšlíte. A v té šesté knize je právě všechno vysvětleno, jak to doopravdy bylo, takže to "pokazí všechny vaše iluze"...)

Děj knihy (tedy, měla bych říci spíš knih) spočívá v tom, že se skoro-čtrnáctiletý Nick na dovolené s matkou a otčímem zamiluje do krásné Sheeni Saundersové, a potom se všemi možnými (i nemožnými) způsoby snaží být s ní.

Neděle, 19. srpna
...Zrovna, když jsem vycházel z umývárky, zarudlej a orosenej, potkal sem u vchodu na dámskou toaletu pěknou kočku asi mýho věku. Byla oděna do sice skromnýho, nicméně svůdnýho flanelovýho koupacího pláště, měla kaštanové vlasy po ramena, hezké modré oči a aristokraticky řezaný nos. Usmála se na mě! vyděsil jsem se a vrhl na ni filozoficky zachmuženej pohled. když jsme se míjeli, jemně zašeptala: "Něco ti leze." Naprosto vyveden z míry sem se koukl dolů. Po camprlíkovi ani stopy. Ta mě teda dostala!...

Jeho hlavním cílem je také přijít o panictví, a v tom mu okolnosti neustále brání. Můžu vás jen ujistit, že se mu to podaří, ale nechci vám moc prozrazovat jak to dopadne, protože nechci, abyste přišli o ten skvělý zážitek, číst tuhle knížku.

Mládí v hajzlu 2, 3, 4, 5
Pátým dílem končí zápisky z deníku Nicka Twispa. Šestý díl je totiž deníkem mladšího bratra Nicka Twispa, Noela. Vysvětluje se tam vlastně "jak to všechno bylo", tím způsobem, že Noel pátrá po svém původu, a hlavně po minulosti svého bratra.

Sobota, 25. června
..."Mám ho ráda, Noele. Ale nejsem si jista jako co."
"V tomto bodě se ztrácím, Stoney."
Mládí v hajzlu 6
"Víš, je to tak: nejsem si jista, jestli mám Tylera skutečně ráda anebo jestli chci jen být jako on."
"Aha," řekl jsem nepřesvědčivě.
"Chci tím říct, že nevím, jestli s ním chci spát. Chci s ním opravdu chodit? Nebo chci jen bejt jako on - urostlej vazoun s velkým ptákem."
"Hm, teď už to chápu. V tomhle směru se ani nedivím, že seš trochu rozpačitá."
Chtěla jsem si ho vyzkoušet, co se velikosti týče, ale byl celej podělanej. A já myslela, že vy kluci jste připraveni šoustat kdykoli, kdekoli a s kýmkoli."
"No, pokud jde o mě, tak já jo, Stoney. Stačí říct."
"Začínáš mluvit jako Carlyle. Nebuď takový čuně."
Je to jen mnou nebo holky vždycky vysílají nejednoznačný signály?
"Promiň, Stoney. jen mě napadlo, že kdyby ses s nějakým klukem konečně vyspala, možná by se ti udělalo jasno v tom, jestli seš lesba, nebo ne."
"To není tak jasný, Noele. Spousta lesbiček spává s klukama. Je to dnes v módě - asi jako silný motorky a hospodský rvačky."
"Aha."
Bejt lesbou je teda zřejmě ještě komplikovanější než bejt zchudlým a věčně nadrženým puberťákem.

Rozhodně doporučuju všem, aby si tohle přečetli. Aspoň ten první díl. Je to neskutečně zajímavá a hlavně vtipná knížka. (A přinutí vás to číst další a další díly...) Dávám tomu dvanáct bodů z deseti! 

P. S.: Hádat se s rodičema je jako slaňovat v odpadní rouře. Je tam temno, kluzko, a nakonec ti stejně na hlavu spadne halda sraček.
 


Komentáře

1 pavel | Web | 21. listopadu 2010 v 18:58 | Reagovat

to moje je opravdu, ale co nadělám :D

2 Jane | Web | 21. listopadu 2010 v 18:59 | Reagovat

[1]: Kéž bych tušila na co to tu odpovídáš...

3 Blé | Web | 22. listopadu 2010 v 15:12 | Reagovat

a já myslela že budeš psát o té knížce kterou znám já (je to o mladým rockerovi, kterej žije na ulici nebo ve squatu a má věčný problémy s fízlama)
Tohle mi trošku přimomína ty puberťácký filmy (př.:Prci,Prci,prcičky apod.)
,který zrovna ráda nemám..

4 Jane | Web | 22. listopadu 2010 v 20:34 | Reagovat

[3]: Ne, tohle opravdu není jako Prci, prci, prcičky. Víšco, zkus si to přečíst, je to fakt boží. Moje chyba, že jsem to špatně popsala.

5 Blé | Web | 23. listopadu 2010 v 15:19 | Reagovat

[4]: Když jí někde zahlídnu tak možná jo :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.